Kötelező kártevőirtás kinek, milyen gyakran, hol szükséges?
Az egészségügyi kártevők elleni védekezést a 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet 36.§-a írja elő. A kötelező kártevőirtás meghatározott tevékenységek végzőinek írja elő a kötelező rágcsáló- és rovarirtást, eltérő módokon.
A kötelező kártevőirtás és megelőzés a HACCP rendszer része. A folyamatot pontosan dokumentálni szükséges, melyet ellenőrzések során igazolni kell tudni. A védekezést irtószeres kezeléssel, valamint a kártevők bejutását, megtelepedését gátló intézkedések elvégzésével kell biztosítani.
Melyek az egészségügyi kártevők?
A jogszabály alapján nem minden rovar, vagy rágcsáló minősül egészségügyi kártevőnek. Egészségügyi kártevőnek minősülnek azok a rovarfajták, vagy rágcsálófélék, melyek az emberi egészségre veszélyes fertőzéseket, betegségeket terjeszthetnek.
Kötelező kártevőirtás jogszabály
A 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet szerint az alábbi kártevőkkel szemben kötelező a rendszeres, dokumentált formában végzett, kötelező kártevőirtás:
- emberen élősködő vérszívó tetvek,
- maláriát terjesztő és egyéb vérszívó szúnyogok,
- betegséget terjesztő vagy okozó kullancsok és atkák,
- embervért is szívó bolhák,
- ágyi poloska,
- házi légy és egyéb élelmiszert szennyező vagy vérszívó legyek,
- csótányok és egyéb élelmiszert szennyező rovarok,
- vándor- és házi patkány,
- házi egér és a zárt térben megtelepedett egyéb egerek,
- az előző pontokban fel nem sorolt bármely állat, amennyiben tömeges előfordulása
- következtében vagy egyéb körülmények miatt közegészségügyi ártalmat okoz, illetőleg
- járványügyi szempontból veszélyt jelent.
A 10. pont megadja a lehetőségét annak, hogy a jogszabályban konkrétan nem nevesített, egészségre veszélyes kártevők irtása is lehetségessé váljon, amennyiben megjelenésével, elszaporodásával közegészségügyi, vagy járványügyi szempontból veszélyt jelentenek.
Kinek a felelőssége a kötelező kártevőirtás elvégeztetése?
A 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet 36.§ (4) bekezdése pontosan meghatározza, hogy a kötelező kártevőmentesítésről a fenntartó köteles gondoskodni, és a kártevőirtás díját megfizetni. A hivatkozott jogszabály így fogalmaz:
Az egészségügyi kártevők elleni védekezésről, a költségek fedezéséről, valamint a szükséges rendszabályok és eljárások végrehajtásáról az érintett terület vagy épület tulajdonosa (bérlője, használója, kezelője), illetőleg a gazdálkodó szerv vezetője vagy üzemeltetője (a továbbiakban együtt: fenntartója) köteles gondoskodni.
Mely tevékenységek esetén kötelező a kártevőirtás és mely kártevők ellen kell védekezni?
A jogszabály alapján a kártevőirtás gyakorisága két módon kerülhet meghatározásra program szerint, vagy minimum évente két alkalommal. Kötelező kártevőirtási programot minden, kártevőirtásra kötelezett kialakíthat.
A 18/1998.(VI.3.) NM rendelet alapján a kártevőirtást kötelező jelleggel, kell elvégeztetni a következő helyszíneken, a kártevőirtási program bevezetése nem kötelező:
Az otthonukban ápolt, legyek közvetítésével is terjedő enterális fertőző betegek és nyilvántartott kórokozó-hordozók környezetében
- Legyek elleni védekezés kötelező
Az egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi intézményekben
- Legyek elleni védekezés kötelező
- Évente legalább két alkalommal csótányírtás és rágcsálóirtás elvégzése kötelező
A mezőgazdasági egységek épületeiben
- Legyek elleni védekezés kötelező
- Évente legalább két alkalommal rágcsálóirtás elvégzése kötelező
A települési szilárd és folyékony hulladékot gyűjtő, ártalmatlanító telepeken, lépcsőházak szemétledobóiban
- Legyek elleni védekezés kötelező
- Évente legalább két alkalommal rágcsálóirtás elvégzése kötelező
A nyilvános és közhasználatú WC-kben
- Legyek elleni védekezés kötelező
Szálláshelyeken
- Legyek elleni védekezés kötelező
- Évente legalább két csótányirtás elvégzése kötelező
A szállodákban, üdülőkben, diákotthonokban, munkás- és tömegszállásokon
- Évente legalább két alkalommal csótányirtás kötelező
- Évente legalább két alkalommal ágyi poloskairtás kötelező
Minden más olyan helyen, ahol gyakorta cserélődnek a lakók
- Évente legalább kétszer ágyi poloskairtás elvégzése kötelező
Olyan nagy forgalmú helyeken, ahol a padló hézagos és a széksorok rögzítettek (pl. mozik, színházak, egyéb szórakozóhelyek, várótermek stb.).
- Évente legalább két alkalommal embervért szívó bolhák irtása kötelező
A közforgalmú járműveken
- Évente legalább két alkalommal embervért szívó bolhák irtása kötelező
Évente legalább két alkalommal kötelező a rágcsálóirtás:
- A települési szilárd hulladékot, illetve települési folyékony hulladékot ártalmatlanító telepeken és a csatornahálózatban
- Mezőgazdasági egységek épületeiben, az állattenyésztő és állattartó telepeken, lakott területen fenntartott istállókban, állatkertekben
- A szerves ipari nyersanyagokat (bőr, csont stb.) feldolgozó vállalatok üzemi területén
romépületben, nagyobb épületbontások és építkezések területén - A folyó- és állóvizek, nyitott szennyvízlevezető árkok lakott területen fekvő patkány-járta partszegélyein
- A folyami és tóparti kikötőkben, személy- és teherpályaudvarokon, autópálya pihenőkben, repülőtereken
Kötelező kártevőirtás program bevezetésére kötelezettek
Kötelező a kártevőirtás program kialakítása és betartása a 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet IV. számú melléklete alapján:
- az élelmiszerek és italok előállítására, tárolására, szállítására és forgalmazására szolgáló helyeken (üzemekben, üzletekben, raktárakban stb.)
- a piacokon és a vásárcsarnokokban
- a vendéglátó-ipari és közétkeztetési egységekben
A teljesség igénye nélkül kötelező a kártevőirtási program kidolgozása és betartása az élelmiszer üzleteknek, piacoknak, raktáraknak, élelmiszergyártó vállalkozásoknak, éttermeknek, kifőzdéknek, cukrászdáknak, italgyáraknak, nagykereskedéseknek, Nemzeti dohányboltoknak, pubok, bárok, kocsmák, stb üzemeltetőinek.
Mit kell tartalmaznia a kötelező kártevőirtási programnak?
- A kártevők bejutásának, megtelepedésének érdekében elvégzett feladatokat
- Az ellenőrzések során feltárt kártevő fertőzöttség megszüntetése érdekében végzett irtási feladatok dokumentálását
- Az előre meghatározott, tervezett kártevőirtási munkavégzés időpontjait
Ki végezheti el a kötelező kártevőirtást?
A kötelező kártevőirtás elvégzését és a kártevőirtási program kialakítását jogszabály szerint kizárólag nyilvántartásban szereplő és érvényes tevékenységi engedéllyel rendelkező egészségügyi kártevőirtó szolgáltató végezhet. Amennyiben a fenti tevékenységeket végző személy rendelkezik megfelelő végzettséggel, saját magának is elvégezheti a kötelező kártevőírtást.
Miért érdemes kialakítani a kártevőirtási programot?
A jogszabályban a program kialakítására kötelezett vállalkozásokon felül bárkinek lehetősége van kialakíttatni kártevőirtási programot. A kötelezően előírt évi kétszeri irtást azonban ebben az esetben is mindenképpen el kell végezni. Ezen felül szükség esetén további kártevőirtás is végezhető.
A program kialakítása során a kártevő fertőzöttség folyamatosan monitorozásra kerül. A felülvizsgálatok során pontos képet kaphat tevékenysége során a kártevő fertőzöttség mértékéről, és akár azonnali beavatkozással meggátolható a kártevők elszaporodása.
A felülvizsgálatok száma minden esetben a megrendelővel egyeztetve kerül kialakításra, előzetes megbeszélés alapján. A felülvizsgálatok szükségességét számos tényező figyelembevételével, többek között a tevékenység típusa és a helyi sajátosságok állapítjuk meg.
A kártevőirtás kiterjedhet további, jogszabályi előírás által nem kötelezett kártevők irtására is, amennyiben a megrendelő szerint erre szükség van. A kötelező kártevőirtás mindannyiunk közös érdeke.
Ha segítségre van szüksége a kártevőirtási program, vagy az évi kétszeri kötelező kártevőirtás elvégzéséhez, kérje segítségünket! Több, mint 10 éves tapasztalattal, minden jogszabályi előirásnak megfelelő vállalkozásunkkal garantáltan tudunk segíteni Önnek! Hívjon minket, vagy kérjen árajánlatot e-mailben!
Hívjon: +36 20 510-9032